Elektrik Elektronik Mühendisi Kaç Yıl Üniversite Okumalıdır?

Elektrik Elektronik Mühendisi Kaç Yıl Üniversite Okumalıdır?

Mühendislik fakültesi bünyesinde bulunan elektrik elektronik mühendisliği öğrenim süresi dört yıldır. Ancak bu program İngilizce ile birlikte düşünülmelidir. Bundan dolayı ülkemizde ki bütün üniversitelerde bir yıl İngilizce hazırlık sınıfı bulunmaktadır. Elektrik elektronik mühendisi kaç yıl üniversite okumalıdır? Sorusuna cevabımız böylelikle hazırlık sınıfı ile beraber beş yıldır. Öğrenim süresi beş yıl olmasına rağmen dört yılda da bitirmek sizin elinizde. Ülkemizde bulunan üniversitelerimiz genel olarak güz dönemi başında açtıkları İngilizce muafiyet sınavı ile bu süreyi dört yıla indirebilirsiniz ve bu sınavda başarılı olanlar dört yıl, başarısız olanlar beş yıl öğrenim hayatını devam ettirirler.

Elektrik elektronik mühendisliği bölümü öğrenim şekli olarak bir kaç şekilde öğrenim yapmaktadır. Bunlar Elektrik Elektronik Mühendisi Kaç Yıl Üniversite Okumalıdır?öğrenimin  tamamı Türkçe,%30 İngilizce ve tamamı İngilizce olarak üniversitelerimizde öğrenime devam edilmektedir. Ama ağırlık olarak öğrenim %30 İngilizce ve tamamı İngilizce görülmektedir. Öyle ki İngilizce bu program için olmazsa olmazdır. Okulumuz bittikten sonra iş hayatınızda İngilizce bilmek size şüphesiz ki kolaylık sağlayacaktır. Bundan dolayı tam anlamıyla İngilizce bilmeden öğrenim hayatınızı devam etmeyiniz.

Unutmayınız okulunuzu bir yıl önce bitirmek sizin kulağınıza hoş gelebilir ancak İngilizceyi tam anlamıyla öğrenmez iseniz bir yıl kazanç olarak gördüğünüz hazırlık sınıfı dört yıl içinde size dezavantaj olarak geri dönecektir. Bunu sadece okul süresi anlamında da düşünmemek gerekir. Okul bittikten sonra ki iş hayatınızda da size çok fayda sağlayacaktır. İyi bir İngilizce sayesinde Uluslararası  veya üst düzey bir yerde çalışıp kendinizi geliştirmek var iken biraz daha az kazanç getiren ve kendinizi geliştirmenize olanak sağlamayan bir yerde de çalışabilirsiniz.

Ama hiç bir zaman unutmayın üniversitedeki öğrenim hayatınızda üniversite size bilgiyi verir ve yol gösterir. Siz bu bilgiyi kullanarak kendinizi geliştirirseniz iyi bir elektrik elektronik mühendisi olursunuz. Bu yüzden iş sadece üniversitede değil büyük bölümü sizde bitmektedir. Unutmayın ki kendinizi ne kadar çok geliştirirseniz işinizde de o kadar çok aranan olursunuz.