Web Sitesine Kullanıcı Yorumları Kontrol Edilebilir Mi?

Web Sitesine Kullanıcı Yorumları Kontrol Edilebilir Mi?

Günümüzde insanlar artık doğal ortamda etkileşime girmekten çok sosyal sitelerinde birbirleri ile sanal bir etkileşime girmeye başladı ve bu durum bütün dünya da yaygın bir iletişim yolu haline geldi. İnsanlar artık bir olay, durum ya da bir konu üzerine çok fazla düşünmeden ve sadece sübjektif bir yaklaşım ile konuşmaya çalışmakta. Kullanılan kelimelerin karşı tarafta nasıl bir etki yaratacağı düşünülmeden konuşmuş olmak için ve insanların farklı bir durumdan dolayı oluşan düşünsel âlemlerindeki sıkıntıyı sosyal ağlar üzerinden cümlelerle boşaltmaya çalışmak için bu ağlar üzerinden konuşuyorlar. Çok az bir kitle kaliteli ve karşıdaki kişide olumlu ve yapıcı bir etki yaratan üslup ile hareket etmektedir.

Egoist bir kişilik ile zaman geçiren ve insanlar arasında giren kişiler kullandıkları kelimelerin yapıcı ya da yıkıcı etkilerini düşünmeden adım attıkları için bu adımlar kontrol edilmelidir çünkü sosyal ağlar üzerinden yapılan Web Sitesine Kullanıcı Yorumları Kontrol Edilebilir Mi?konuşmalara değer verilmemeye ve dikkate alınmamaya başlandı. Klavye tuşlarını rastgele kullanan kişilere karşı alınacak ilk önlem şunlar olmalıdır:

– Bir havuz oluşturulmalıdır. Ön konuşma havuzu. Yapılan konuşmalar ilk önce editörler tarafından hızlıca kontrol edilmek için bu havuzda toplanmalı ve uygun olan konuşmalar yayınlanmalıdır.

-Bir diğer önlem ise konuşmayı gerçekleştiren kişiye, karşıdaki kişi açısından çiğnenecek olan haklarına karşılık yasal sorumluk yüklenmelidir. Saygısız, yıkıcı ve kişilik haklarına saldırı niteliğindeki konuşmalar maddi ve manevi tazminat ile teminat altına alınmalıdır.

-Yorum yapılacak olan konunu, durumun ve olayın muhatabına ahlak dışı ve yayınlanmasında olumsuz bir durum yaratacak konuşmaları gizleme yetkisi verilmeli. İstenildiği zaman bazı yorumlar gizlenmelidir.

Uyarı sistemi oluşturulmalıdır. Yapılan, yayımlanan yorumların rahatsız edici bir durum oluştuğu zaman yorumu gerçekleştiren kişiye ‘Yaptığını yorum olumsuz bir durum oluşturmuştur, lütfen yorumunuzu üsluba uygun şekilde, kişiye ve kişilik haklarına saygı duyacak çerçevede güncellemenizi ya da yorumunuzu kaldırmanızı rica ederiz.’ şeklinde bir ileti gönderen uyarı sistemi oluşturulmalıdır. Böylece yorumu yapan kişide bir bilinç oluşturulabilir. Yorum yapıldıktan sonra ahlaken bir kontrol mekanizmasının oluşması sağlanabilir.

Günümüzde yüz yüze etkileşimin çok azaldığı bu zamanda artık insanlar rastgele bir konuşma içerisine girdikleri için yapılan konuşmalar kontrol altına alınmalıdır. Ta ki kişiler otokontrol mekanizmalarını sağlıklı bir şekilde kullanana kadar.